MŁODZIEŻOWY OBÓZ ŻEGLARSKI

POLSKO-NIEMIECKI Młodzieżowy Obóz Żeglarski
Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich 2015

Międzynarodowy Młodzieżowy Obóz Żeglarski Szlakiem Wielkich Jezior Mazurskich „Mazury 2015” odbył się w dniach 31.07.-7.08.2015. Organizatorem był RC Giżycko we współpracy z Komitetami Międzykrajowymi Polska Niemcy i Niemcy Polska przy znaczącym wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko – Niemieckiej oraz współfinansowany przez nasz dystrykt. Po 10 latach organizowania obozu dla młodzieży polskiej i niemieckiej postanowiliśmy wykorzystać dotychczasową dobrą współpracę naszych dwóch krajów i włączyć młodzież z Litwy, Ukrainy, Białorusi i Rosji. W obozie, którego komandorami byli Jerzy Górniak i Krzysztof Szkudlarek uczestniczyło 8 Niemców, 5 Litwinów, 2 Ukrainki, 1 Holenderka, 1 Rosjanin, 1 Brazylijczyk, 1 Tajwanka i 11 Polaków. W uroczystym otwarciu obozu uczestniczyła Gubernator Barbara Pawliś, Wiceprezydent Światowej Rady Wykonawczej Komitetów Międzykrajowych Andrzej Ludek, Przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Polska Niemcy Eugeniusz Gorczyca, Przewodniczący Komitetu Międzykrajowego Niemcy Polska Jürgen Frerker, Starosta Powiatu Giżyckiego, Burmistrz Miasta Giżycko, członkowie Komitetów Międzykrajowych Niemcy-Polska i Polska – Niemcy z rodzinami, członek Rotary Club Kaliningrad Wolfgang Sauer z żoną oraz Przewodniczący Komitetu Wymiany Młodzieżowej New Generations Exchange Paweł Rosiński. Osiem dni wspólnie spędzonych na jachtach, w portach, podczas wykładów, zwiedzania i imprez kulturalnych pozwoliło młodzieży przełamać uprzedzenia, nawiązać przyjaźnie, doskonalić swoje umiejętności żeglarskie oraz poszerzyć swoją wiedzę historyczną. Młodzież w trakcie obozu zobaczyła pokazy lotnicze Mazury Air Show z jachtów, zwiedzała Sztynort i bunkry z II Wojny Światowej w Mamerkach, wzięła udział w spotkaniu z długoletnią Prezes Fundacji Wielkich Jezior Mazurskich - Ewą Stajudą na temat ochrony przyrody, obejrzała film o odbudowie Warszawy i odbyła chrzest żeglarski odprawiony przez samego Neptuna i jego żonę. Na zakończenie wspólna kolacja z członkami RC Giżycko, ognisko, wymiana adresów, uściski i deklaracje przyjazdu za rok. Największy zarzut ze strony młodzieży to że obóz był za krótki.

FOTOGRAFIE Z OBOZU